Gazsız İçecek

Kızılay Geleneksel Şerbet


Bu yıl Ramazan ayı sebebiyle “geleneksel” adı altında içeriğinde yüksek oranda şeker ve aroma vericiler bulunan ürün konseptine “doğal maden suyu” içeriğiyle Kızılay da eklendi. Kızılay markasıyla satışa sunulan Geleneksel Şerbet üzerinde elma, ayva ve tarçın gibi görsellerle sunuluyor. Ürün içeriğinde %10 oranında meyve suyu bulunurken, ürün birçok doğal ve yapay aroma verici içeriyor. 1 litrelik şişelerde satışa sunulan ürün Afyonkarahisar’daki Kızılay İçecek tesislerinde üretiliyor.



Ürün içeriğine baktığımızda %88 oranında doğal mineralli su yani maden suyu olduğunu görüyoruz. Üründe maden suyunun hemen ardından sofra şekeri ilavesi yer alıyor. Ürün sofra şekeri haricinde nişasta bazlı şeker veya tatlandırıcı ya da türevlerini içermiyor. Üründe %10 oranında meyve suyu bulunduğunu söylemiştik. Bu meyve sularının sırasıyla elma suyu konsantresi, ayva suyu konsantresi ve siyah havuç suyu konsantresi olarak ürüne ilave edildiğini görüyoruz.

Ürüne “geleneksel” rengi veren siyah havuç suyu konsantresi haricinde bir de %10 gibi oranda meyve suyu ilaveleri sonrasında sıra “tat” vermeye geliyor. Çünkü istenen “geleneksel” tat ne elma suyu konsantresi ne de ayva suyu konsantresiyle veriliyor. Normalde geleneksel şerbetlerde olduğu gibi ürünlerde tarçın, karanfil ve zencefil gibi ilaveler olması gerekiyorken, endüstri “gelenek” adı altında bize yapay aroma vericileri diretiyor. Buna da maalesef Kızılay gibi endüstrileşmiş kurumlar da alet oluyor. Üründe tarçın ve karanfil aroma vericileri haricinde doğal zencefil aroma vericisi ve diğer aroma vericiler ve aroma verici… Evet, aynen bu ifadeyle tüketiciye beyan ediliyor. Üründe tarçın, karanfil ve zencefil aroma vericilerin dışında “diğer” olarak belirtilen aroma vericilerin ne olduğu tüketiciye nedense beyan edilmiyor. Ürün tüm bunların yanında koruyucu katkı maddeleri barındırıyor. Üründe sadece potasyum sorbat ve sodyum benzoat değil, ayrıca dimetil dikarbonat da koruyucu katkı maddesi olarak yer alıyor.



Ürün bu haliyle 250 ml’lik tek su bardağında 127,5 kcal enerji veriyor. Tamamına yakını ilave şekerden gelen bu kalori elbette liften yoksun olarak kana hızla karışıyor. Kan şekerini hızla yükselten bu şeker bombardımanı kısa sürede kan şekerinizin hızla düşmesine, daha net haliyle sizin kısa sürede tekrar acıkmanıza ve yeniden yemek yeme isteğinizin artmasına yol açıyor. Diğer yandan ürünün 250 ml’lik tek bardakta tam 30,8 gr. yani yaklaşık 15 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini özellikle vurgulamak gerekiyor. Yani iftar sofrasında yemeğinizin yanında içtiğiniz bu “geleneksel” içecekle 15 tane küp şeker tükettiğinizi fark etmiyorsunuz. “Bir bardak daha” dediğinizde başınıza gelecekleri ise siz hesaplayabilirsiniz. #NeİçtiğiniziBilin



🔎İçindekiler: Doğal mineralli su (%88), Şeker, Elma suyu konsantresi, Ayva suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Siyah havuç suyu konsantresi, Doğal aroma verici (Tarçın, Karanfil), Doğal zencefil aroma vericisi ve diğer doğal aroma vericiler ve aroma verici, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat, Dimetildikarbonat)
🔎Kızılay Geleneksel Şerbet Besin Değerleri
👉Enerji 127,5 kcal
👉Şeker 30,8 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (250 ml) ürün için verilmiştir.





Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri