Gündem Özel

Tarım ve Orman Bakanlığı kuru soğan açıklaması yaptı: Geçen yılın üzerinde bir rekolte mevcuttur.


Geçtiğimiz hafta başta sosyal medya olmak üzere birçok yayın kuruluşunun yüksek fiyatı sebebiyle gündeme getirdiği kuru soğan, kimi marketlerde 25-30₺’ye varan kilogram fiyatlarına ulaşmıştı. Fiyatların yükselmesi sebebiyle spekülatif haberlere de sebep olan kuru soğan fiyatlarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Bugün konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise kuru soğanın üretim sürecinden ve rekolteden bahsedilirken, fiyatların seyrine ilişkin yine herhangi bir açıklama yapılmadığı görüldü. Bakanlık yaptığı açıklamada ülkemizin güney bölgelerinde yeni üretim sezonuna ait ilk hasatların başladığı, geçen yılın üzerinde bir rekolte olduğu ve yeni hasatlarla birlikte sofralarımıza gelmeye başlayan soğanın halkın ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu belirtildi.“Ülkemizdeki soğan üretimi ve piyasaya arzı ile ilgili basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç
duyulmuştur”
ifadelerine yer verilen açıklamada, “Ülkemizde son on yıllık ortalamalara göre yılda 2 milyon 100 bin ton kuru soğan üretilmekte olup 2022 yılı kuru soğan üretimi 2 milyon 350 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2021/2022 pazarlama yılında yurtiçi kullanım miktarı 2 milyon 87 bin ton ve yeterlilik oranımız yüzde 114,7’dir. Bu veriler dikkate alındığında ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde kuru soğan üretiminin gerçekleştirildiği görülmektedir.
Sahip olduğumuz arazi varlığı ile farklı coğrafi bölgelerimizde değişen iklim özellikleri, ülkemizin
bir bölgesinde ekim yapılırken bir başka bölgemizde hasat yapmaya imkân vermektedir. Böylece
halkımızın gıda ihtiyacı kesintisiz bir şekilde karşılanmaktadır”
denildi.2022 yılında hasat edilen ve depolanan kuru soğanların yıl içerisinde tüketiminin devam etmesiyle birlikte Türkiye’nin güney bölgelerinde yeni üretim sezonuna ilişkin ilk hasatların başladığı kaydedilen açıklamada, “Bu kapsamda, Nisan ayı itibarıyla Adana ve Hatay illerimizde turfanda soğan hasadı başlamıştır. İçinde bulunduğumuz bu dönemde geçen yılın üzerinde bir rekolte söz konusudur. 2022 yılında Adana ve Hatay illerimizde 272 bin ton olan turfanda soğan üretiminin, bu yıl 284 bin tona yükselmesi beklenmektedir. Yeni hasatlarla birlikte üretilen ve sofralarımıza gelmeye başlayan soğan miktarı, halkımızın ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak seviyededir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur” denildi.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri