Sütlü Tatlı ve Toz

Dr Oetker Yüksek Proteinli Çilekli Puding


Dr Oetker markasıyla market raflarında yer alan “Yüksek proteinli” bardakta puding ürününün çilekli çeşidini inceliyoruz. Ürün 23 gr’lık paketlerde toz karışım olarak satışa sunuluyor. Ürün ambalajında “10 gr protein” ifadesi ile “Çilekli” vurgusu dikkat çekiyor. Üründe %0,1 yani binde 1 oranında çilek tozu bulunurken, ayrıca çilekten daha yüksek oranda yapay çilek aroması bulunuyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Modifiye mısır nişastası, Şeker ve Hidrolize sığır kolajeni bulunduğunu görüyoruz. Üründeki ilave şeker oranı tüketiciye beyan edilmezken özellikle protein oranı vurgulanan üründe %22 oranında sığır kolajeni bulunması dikkat çekiyor. Diğer yandan 23 gr’lık tek paket üründe bulunan 5 gr kolajen kaynağına ilişkin herhangi bir “Helal sertifikası” beyanı ambalajda yer almıyor. Buna ek olarak firma üründe domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir bileşen bulunmadığına dair beyanda bulunuyor. Hidrolize sığır kolajeni haricinde üründe protein kaynağı olarak %4,3 oranında da süt proteini konsantresi bulunuyor.
Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra yapay aroma verici içeriyor. Üründe muhtemelen “çilek” tadı ve kokusu veren bu aroma vericiden daha az oranda çilek tozu bulunuyor. Buna göre; üründe %0,1 yani binde 1 oranında çilek tozu bulunduğu anlaşılıyor. Bu haliyle ürün 23 gr’lık tek pakette 0,23 gr. yani bir gramın beşte biri kadar çilek tozu içeriyor. Üründe ayrıca renklendirici olarak beta karoten ve pancar kökü kırmızısı yer alıyor. İçerik beyanında son sırada ise tatlandırıcı olarak sukraloz kullanıldığı bilgisi veriliyor. Buna göre sofra şekeri ilave edilen üründe ayrıca tatlandırıcı olarak sukraloz bulunuyor.Ürün bu haliyle 23 gr’lık tek paket toz karışım ve 150 ml tam yağlı süt ile hazırlanmış tek porsiyonda 180 kcal enerji veriyor. Ürünün tek porsiyonunda 13 gr. şeker ve 5,4 gr. yağ bulunuyor. Bu hesaba sütten gelen süt şekeri laktoz ve süt yağı da dahil olduğunu söyleyelim. Buna göre; 150 ml’lik tam yağlı sütte laktozdan gelen 7 gr şeker hesaba katıldığında tek paket toz karışım içeriğinde 6 gr ilave şeker bulunduğu anlaşılıyor. Bu da 23 gr’da 6 gr. ilave şeker bulunan üründe 100 gr’da 26 gr ilave şeker olduğu gerçeğini gösteriyor. Diğer yandan üründe ayrıca tek porsiyonda 10 gr protein olduğu belirtiliyor. Bu protein kısmen ürün içeriğindeki sığır kolajeni ve süt proteini konsantresinden gelirken, protein değerinin yarısı 150 ml’lik sütten geliyor. Öyle ki, 150 ml’lik süt doğal olarak 4,5 gr protein içerirken, ürün ambalajında sanki ürün tek pakette 10 gr “yüksek protein” içeriyor gibi algı oluşturuluyor. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Modifiye mısır nişastası, Şeker, Hidrolize sığır kolajeni (%22), Süt proteini konsantresi (%4,3), Aroma verici, Renklendirici (Pancar kökü kırmızısı, Beta karoten), Çilek tozu (%0,1), Tatlandırıcı (Sukraloz)
🔎Dr Oetker Yüksek Proteinli Çilekli Puding Besin Değerleri
👉Enerji 180 kcal
👉Şeker 13 gr
👉Yağ 5,4 gr
👉Protein 10 gr
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 23 gr’lık tek paket ürün ve 150 ml tam yağlı süt ile hazırlanmış tek porsiyon ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri