Hazır Yemek

Dardanel Mr No Tavuk Salatalı Sandviç


Ton balığı konservesi ürünleriyle bilinen Dardanel tarafından üretilen Mr No markalı tüketime hazır sandviç ürünlerinden birini inceliyoruz: Mr No Tavuk Salatalı Sandviç. Ürün 145 gr’lık paketlerde iki adet üçgen dilim şeklinde satışa sunuluyor. Ürün ambalajında “çavdar unlu ekmek” ifadesi yer alıyor.
Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %45 oranında ekmek bulunduğunu görüyoruz. Ekmek içeriğinde ise ilk 3 sırada; buğday unu, su ve çavdar unu yer alıyor. Buna göre ilk sırada beyaz un bulunan ekmek içeriğinde %11 oranında çavdar unu yer alıyor. Ekmek içeriğinde ayrıca sırasıyla; sofra şekeri, tereyağı, süt tozu, malt unu ve gluten ilaveleri dikkat çekiyor. Üründe ekmek arasında %20 oranında tavuk bulunurken, ayrıca mayonez, süt, soğan, turşu ve biber yer alıyor. İçerik sıralamasında bir şaşma olmuş gibi görünse de ürün %2 oranında turşu ve %5 oranında biber içeriyor. Üründe ayrıca son sırada “baharat” diyerek geçiştirilen fakat içeriği açıklanmayan bir bileşen bulunuyor. İçerik beyanına göre üründe “baharat” haricinde herhangi bir aroma verici ya da aroma arttırıcı bileşen yer almıyor.
Ürün bu haliyle 145 gr’lık tek pakette 362,5 kcal enerji verirken, tek paket üründe 32,9 gr karbonhidrat ve 19,4 gr yağ bulunuyor. Ürün ayrıca 14 gr protein içeriyor. Buna göre ürünün tek paketinden alınan 362,5 kcal enerjinin %36’sı karbonhidrattan gelirken, proteinden gelen kalori oranı ise %15 olarak hesaplanıyor. Ürüne koruyucu katkı maddesi olarak eklenen Potasyum sorbat sadece mayonez içeriğinde yer alırken, bunun dışında herhangi bir koruyucu katkı maddesine rastlanmıyor. #NeYediğiniziBilin
🔎İçindekiler: Ekmek (%45) [Buğday unu, Su, Çavdar unu (%11), Şeker, Tereyağı, Süt tozu, Maya, Malt unu, Tuz, Gluten, Topaklanmayı önleyici (Sodyum asetat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Tavuk (%20), Mayonez [Bitkisel yağ (Ayçiçek yağı), Yumurta sarısı, Sirke, Limon suyu, Nişasta, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Antioksidan (EDTA)], Süt, Soğan, Turşu (%2) [Salatalık, Tuz, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Biber (%5), Baharat.
🔎Dardanel Mr No Tavuk Salatalı Sandviç Besin Değerleri
👉Enerji 362,5 kcal
👉Karbonhidrat 32,9 gr
👉Yağ 19,4 gr
👉Protein 14 gr
👉Lif Bilinmiyor
👉Tuz 3,3 gr
📌Not: Besin Değerleri tek adet (145 gr) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri