Gıda Takviyesi

BigJoy Sports BigWhey Classic Çikolata Aromalı Yüksek Proteinli Sporcu Gıdası


Geçtiğimiz aylarda daha önce hiç konusu edilmemiş sporcu gıdalarından bahsetmiş, fahiş fiyatlarla satılmasına rağmen gerek denetim gerekse tüketici bilinci açısından yetersiz durumda olan ürünlerdeki skandal analiz sonuçlarını yayınlamıştık. Sonrasında ise Decathlon mağazasında en çok sorulan üç markayla ilgili anket yapmış, ankette %50’nin üzerinde oy alan Hardline Whey 3 Matrix Yüksek Proteinli Sporcu Gıdası ürününü analiz raporlarıyla birlikte incelemiştik. Bugün ise söz verdiğimiz gibi aynı ankette en çok oy alan 2. Ürün olan BigJoy Sports BigWhey Classic Çikolata aromalı ürününü inceleyeceğiz. Ürün “enzim ilaveli” ibaresiyle 1 kg’lık paketlerde satışa sunuluyor. İlk olarak ürünün Big Joy markasının sahibi olan Farmatek firması tarafından değil, TR-34-K-225915 işletme numaralı Mirfarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması tarafından fason olarak üretildiğini belirtelim. Firmanın ürettiği ürünler arasında bebek ürünleri, sabun ve vitamin ile pastiller bulunuyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada; Whey proteini konsantresi yer aldığını görüyoruz. Üründe ayrıca kakao tozu, kakao aroma vericisi ve topaklanmayı önleyici olarak silikon dioksit bulunduğu anlaşılıyor. Üründe ayrıca tatlandırıcı olarak sukraloz ve proteaz ve papain enzim ilaveleri görülüyor. Üründe yer alan enzimlerden proteaz enzimi doğal olarak vücutta üretilen bir enzim olup, pankreas, mide ve ince bağırsak gibi sindirim organlarında bulunuyor. Proteaz enzimi proteinli gıdaların sindirimi için gerekli bir enzim olup, proteinlerin aminoasitlere ayrıştırılmasıyla emilimi sağlıyor.

Diğer yandan üründe yer alan papain enzimi de papaya meyvesinde doğal olarak bulunan bir enzimdir. Papaya enzimi de proteaza benzer şekilde proteinleri parçalayarak sindirim sürecini hızlandırmakta ve sindirim sistemine destek sağlamaktadır. Papain enzimi ayrıca; sindirim sorunları, şişkinlik, sindirim enzimlerinin eksikliği ve bazı gıda intoleransları gibi durumları iyileştirmek amacıyla gıda takviyelerinde de yer alabilmektedir.Bu enzimlerin yardımıyla içerdiği proteinin hızlı ve sağlıklı sindirilmesine katkıda sağlamayı hedefleyen ürün bu haliyle 100 gr’da 70,6 gr protein içeriyor. Buna göre ürün 34 gr’lık tek porsiyonda 24 gr. protein içerirken, tek porsiyon üründe ayrıca 3,1 gr karbonhidrat ve 2,3 gr yağ bulunuyor. Ürünün besin değerleri tablosunda ayrıca ürünün 34 gr’lık tek porsiyonda 10 mg proteaz ve 10 mg papain enzimi içerdiği de belirtiliyor.Gelelim asıl merak edilen konuya! Ürünün uzun süredir beklediğimiz analiz raporları doğrultusunda besin değerleri tablosunun uyumlu olup olmadığını aktaracağız. Tarafımıza iletilen ve bağımsız şekilde yaptırılan analiz raporlarına göre ürün içeriğinde glikoz, fruktoz ya da sakkaroz yani sofra şekeri tespit edilmiyor. Üründe sadece 100 gr’da 3,34 gr laktoz yani süt şekeri bulunuyor. Bunun da üründe yer alan whey proteini konsantresinden geldiği anlaşılıyor. Ürün ayrıca 100 gr’da 67,3 gr protein içeriyor – ki bu oran da ürünün besin değerleri tablosunda beyan edilen %10’luk sapmanın içinde bir oran olarak değerlendirilebilir.

Diğer yandan ürünün 100 gramında analiz raporuna göre 18,8 gr karbonhidrat bulunurken, bu oran besin değerleri tablosunda beyan edilen oranın 2 katına denk geliyor. Diğer yandan besin değerleri tablosunda 6,8 gr olarak beyan edilen yağ oranının analiz raporuna göre 2,9 gr olduğu saptanıyor. Bu haliyle analiz raporuyla besin değerleri arasındaki bu farklılığın üründe kullanılan whey proteini konsantresinin değerlerinden kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Son olarak ürünün yaptırılan analizlerde içeriğinde 100 gr’da 1,35 gr Glisin tespit edildiğini de ayrıca vurgulayalım. Glisinin üründe doğal mı yer aldığı yoksa sonradan mı eklendiği bilinmiyor. Fakat Whey protein konsantresinin içeriğinde doğal olarak Glisin bulunuyor. Yapılan analiz raporunun TETT:04/2026 ve Parti No: 2304009-1 numaralı çikolata aromalı ürün üzerinden yapıldığını da ayrıca belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin🔎İçindekiler: Peynir altı suyu protein konsantresi, Kakao tozu, Çikolata aroma vericisi, Topaklanmayı Önleyici (Silikon dioksit), Tatlandırıcı (Sukraloz), Enzim Karışımı (Proteaz, Papain)
🔎Big Joy Sports Big Whey Classic Sporcu Gıdası Besin Değerleri
👉Enerji 129 kcal
👉Karbonhidrat 3,1 gr
👉Yağ 2,3 gr
👉Protein 24 gr
👉Lif Yoktur
👉Proteaz 10 mg
👉Papain 10 mg
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (34 gr) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri