Krema Sos ve Ezmeler, Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

By İzzet Antep Fıstığı Ezmesi


Daha önce Antepsan firmasının Antebella markasıyla ürettiği ve içeriğinde %30 oranında Antep fıstığı olan Antep fıstığı kreması ürününü incelemiştik. Bu sefer Antepsan tesislerinde üretilerek By İzzet markasıyla satışa sunulan ve içeriğinde %70 oranında Antep fıstığı olan Antep fıstığı ezmesini inceliyoruz. Ürün sadece Migros mağazalarında 200 gr’lık cam kavanozlarda satışa sunuluyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %70 oranında Antep fıstığı olduğunu görüyoruz. Buna göre ürünün 200 gr’lık tek kavanozunda 140 gr Antep fıstığı bulunuyor. Üründe Antep fıstığı haricinde Şeker ve Bitkisel yağlar yer alıyor. Üründe sofra şekeri haricinde nişasta bazlı şeker veya türevleri ile tatlandırıcı bulunmuyor.

Üründe bitkisel yağ olarak Palm yağı ve türevleri yer almazken, ürün Pamuk ve Ayçiçek yağı içeriyor. Üründe Antep fıstığından da ciddi oranda yağ geldiğini belirtmek gerekiyor. Üründe bu temel bileşenlerin yanında Emülgatör olarak Ayçiçek lesitini ve Aroma verici olarak Vanilin haricinde herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu bulunmuyor.Ürün bu haliyle 30 gr’lık tek porsiyonda 175 kcal enerji veriyor. Ürünün tek porsiyonunda özellikle Antep fıstığının doğal olarak yağlı yapısının da etkisiyle 13,1 gr yağ bulunuyor. Ürünün besin değerleri tablosunda doymuş yağ oranı ise sadece 0,1 gr olarak beyan ediliyor. Doymuş yağ oranı düşük yağlar içermesine rağmen ürünün doymuş yağ oranı -olması gereken seviyeden çok daha düşük görünüyor. Üründe ayrıca yine Antep fıstığının etkisiyle 4,4 gr protein yer alıyor.Ürün ayrıca Antep fıstığından gelen doğal şekerin yanında sofra şekerinin etkisiyle 30 gr’lık tek porsiyonda 4,3 gr yani yaklaşık 2 küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şeker yükünün yanında 2,6 gr lif bulunuyor. Üründeki lif oranının benzer ürünlere oranla daha yüksek olmasının sebebi de yine Antep fıstığının doğal olarak lifli yapısından kaynaklanıyor. Son olarak hatırlatalım; alınan kalorinin %67’sinin yağdan geldiği ürünü porsiyon kontrolü yaparak tüketmekte fayda var. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Antep fıstığı (%70), Şeker, Bitkisel yağ (Pamuk, Ayçiçek), Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Antepsan By İzzet Antep Fıstığı Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 175,2 kcal
👉Şeker 4,3 gr
👉Yağ 13,1 gr
👉Protein 4,4 gr
👉Lif 2,6 gr
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr) ürün için verilmiştir.Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri