Hazır Yemek

Tavuk Dünyası Chili Lokumu


En çok tercih edilen yerli fast-food zincirlerinden biri olan Tavuk Dünyası markasıyla satışa sunulan ürünleri etiket verileri üzerinden sizlere açıklamaya başlıyoruz. Fakat bu veriler kamuoyuna duyurulmayan, müşterilere masalarda beyan edilmeyen, ancak işin mutfağında olan kişiler tarafından görülebilen veriler… Bir takipçimizin yardımıyla sizlere bu verileri yasal etiket verileri çerçevesinde yayınlıyoruz. Ürün Ankara’daki Tavuk Dünyası tesislerinde üretilerek dondurulmuş değil, taze olarak 3 kg’lık paketlerde mağazalara ulaştırılıyor. Ürünün Tavuk Dünyası web sitesinde “orinijal tatlı şili biberiyle hazırladığımız” ifadeleriyle pazarlanmasına rağmen ürün içeriğinde şili biberi yer almıyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada tavuk göğüs eti bulunduğunu görüyoruz. Üründe tavuk göğüs eti haricinde temel olarak chili mix baharat karışımı, Bitkisel yağ ve Soya sosu olduğunu görüyoruz. Üründeki baharat karışımı içeriğinde ilk 3 sırada; buğday nişastası, tuz ve şeker yer alırken, ayrıca kurutulmuş sarımsak tozu, kereviz, havuç ve pırasa gibi kurutulmuş sebzeler yer alıyor.

Baharat karışımı ayrıca yapay aroma vericiler içerirken, bu aroma vericilerin ürüne ne aroması verdiği bilinmiyor. Baharat karışımı ayrıca palm yağı, maya ekstraktı ve renklendirici içeriyor. Firmanın üründe “chili biber” vurgusu yapması sebebiyle defalarca kez bakmamıza rağmen baharat karışımı içeriğinde chili biberini göremiyoruz.Üründe yer alan soya sosunda ise ilk 3 sırada; Su, tuz ve soya fasulyesi yer alırken, soya sosunda aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat ve Sodyum Guanilat bulunduğu görülüyor. Sosta ayrıca renklendirici olarak karamel ve koruyucu olarak sodyum benzoat bulunuyor. Ürün içeriğindeki bitksel yağda ise ayçiçek yağı yanı sıra köpüklenme önleyici olarak kullanılan polidimetil siloksan maddesinin yer aldığını fark ediyoruz. Üründe bu haliyle alerjen bileşenler olarak gluten, kereviz, soya, süt ve yumurta yer alırken, bu alerjen bileşenlerin Tavuk Dünyası’nda bu ürünün tercih eden müşterilere beyan edilip edilmediğini merak ediyoruz. Öyle ki, özellikle gluten, kereviz ve soya fark edilmeden tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen, hassasiyet içeren bireyler için hayati önem taşıyan bileşenler olarak öne çıkıyor. Ürünün bu alerjen bileşenler vurgulanarak ve ayrıca üründeki katkı maddeleri ve aroma arttırıcılar ile ilgili tüketicilere bilgi verilerek sunulması gerekiyor. Fakat ülkemizde maalesef bu bilgilerin tüketicilere zorunlu olarak sunulmasını sağlayacak mevzuat düzenlemesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Tavuk göğüs eti, Chili mix baharat karışımı [Buğday nişastası, Tuz, Şeker, Kurutulmuş sarımsak tozu, Aroma vericiler, Kurutulmuş sebzeler (Kereviz, havuç, pırasa), Bitkisel yağ (Palm), Maltodekstrin, Baharat, Maya ekstraktı, Asitlik Düzenleyiciler (Sodyum laktat, Askorbik asit), Koruyucu (Sodyum asetat), Renklendirici (Kalsiyum karbonat)], Bitkisel yağ (Ayçiçek yağı, Köpüklenme önleyici (Polidimetil siloksan)], Soya sosu [Su, Tuz, Soya fasulyesi, Şeker, Buğday unu, Renklendirici (Karamel), Koruyucu (Sodyum benzoat), Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat, Sodyum guanilat)], Süt, Yumurta
💉Alerjen Uyarı: Gluten, kereviz, soya, süt, yumurta içerir. İz miktarda sert kabuklu meyveler, hardal ve balık içerebilir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri