Hazır Yemek, Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

Çiğköftem Zeytinyağlı Yaprak Sarma


Bugün özel inceleme kapsamında Çiğköftem mağazalarında satışa sunulan zeytinyağlı yaprak sarma ürününü inceleyeceğiz. Ürün 500 gr’lık ambalajlarda satılırken, her bir yaprak sarmanın yaklaşık 25 gr olduğunu ve tek pakette 20 adet yaprak sarma bulunduğunu anlıyoruz. Ambalaj üzerindeki ürün etiketinde “%100 zeytinyağlı” ve “ürünlerimiz el yapımıdır” bilgilendirmesi yer alıyor. Ürün Em Group Gıda tarafından Büyükçekmece’deki üretim tesislerinde üretiliyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada asma yaprağı yer aldığını görüyoruz. Üründe asma yaprağı haricinde; sırasıyla pirinç, soğan, su, zeytinyağı, kuş üzümü, şeker, baharatlar, tuz ve limon suyu bulunduğunu görüyoruz. Üründeki asma yaprağının Tokat’tan temin edildiği, pirincin ise Türkiye’nin en büyük üreticisinden alınan yerli pirinç olduğu firma tarafından beyan ediliyor.

Diğer yandan üründe naturel sızma zeytinyağı kullanıldığı beyan ediliyor. Üründe aroma arttırıcı ya da aroma verici herhangi bir bileşen yer almazken, baharat olarak sırasıyla yenibahar, karabiber, sumak ve nane bulunuyor. Bunu yanında üründeki bileşenlerden hiçbirinin oransal dağılımı tüketiciye beyan edilmiyor.Bu haliyle ürünün 100 gr’da 242 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu da 25 gr’lık tek adet yaprak sarmada 60,5 kcal olduğunu gösteriyor. Buna göre 25 gr’lık tek adet yaprak sarmada 6,9 gr karbonhidrat yanında 1,3 gr lif bulunuyor. Ürünün lif oranının yüksekliği asma yaprağından kaynaklı olup, aynı zamanda ürün yine asma yaprağının etkisiyle 100 gr’da 5,1 gr protein içeriyor. Üründe ayrıca 25 gr’lık tek adette 2,8 gr yağ ve 0,2 gr tuz bulunuyor. Üründe ayrıca sofra şekeri ilavesi yer alırken, 100 gr’da toplam 4,5 gr şekerin ağırlıklı olarak pirinç, soğan, kuş üzümü gibi bileşenlerden doğal olarak geldiği, ilave şeker oranının ise 0,6 gr düzeyinde olduğu firma tarafından beyan ediliyor. Üründe zeytinyağının etkisiyle üründeki doymuş yağ oranının düşük olduğunu ve 100 gr’da sadece 3,3 gr doymuş yağ içerdiğini bunun da 25 gr’lık tek yaprak sarmada 0,8 grama denk geldiğini belirtmek gerekiyor. Son olarak üründe koruyucu katkı maddesi ya da herhangi bir ilave bileşen bulunmadığını, vakumlanmış özel ambalajlarda satışa sunulan ürünün 25 gün boyunca raf ömrünü koruduğu söyleyelim. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Asma yaprağı, Pirinç, Soğan, Su, Zeytinyağı, Kuş üzümü, Şeker, Baharatlar (Yenibahar, Karabiber, Sumak, Nane), Tuz, Limon suyu
🔎Çiğköftem Zeytinyağlı Yaprak Sarma Besin Değerleri
👉Enerji 242 kcal
👉Karbonhidrat 27,6 gr
👉Yağ 11 gr
👉Protein 5,1 gr
👉Lif 5,3 gr
👉Tuz 0,6 gr
📌Not: Besin Değerleri 100 gr ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri