Özel Araştırma

Şekerlenme tabir edilen kristalleşme oluşan balları benmari usulü ısıtmayla yeniden pürüzsüz hale getirebilirsiniz.


Bugün birçok takipçimizin sorduğu ve halk arasında “şekerlenme” olarak tabir edilen baldaki kristalleşme meselesine değineceğiz. Bu durum aslında genel kanının aksine balın doğallığına ve pastörize edilmediğine işaret ediyor. Balın kristalleşen görüntüsü ve farklılaşan yapısı sebebiyle tüketiminden kaçınılmasından dolayı ısıl işlem görmüş ballar yaygın olarak tüketiliyor.

Oda sıcaklığında kristalleşmeyen, kusursuz kıvamdaki balların yüksek ısıda ısıtılarak yapısı değiştiriliyor. Çok küçük filtrelerle filtre edilen ballarda bu kristalleşmeye engel olunuyor fakat balın doğal besin değeri de kayboluyor. “Ham bal” olarak tüketiciye sunulan ballarda ise ısıl işlem ve yüksek mikronda filtreleme yapılmadığından dolayı bu kristalleşme meydana geliyor.

@gidadedektifi

Bugün birçok takipçimizin sorduğu ve halk arasında “şekerleme” olarak tabir edilen baldaki kristalleşme meselesine değineceğiz. Bu durum aslında genel kanının aksine balın doğallığına ve pastörize edilmediğine işaret ediyor. Balın kristalleşen görüntüsü ve farklılaşan yapısı sebebiyle tüketiminden kaçınılmasından dolayı ısıl işlem görmüş ballar yaygın olarak tüketiliyor. Oda sıcaklığında kristalleşmeyen, kusursuz kıvamdaki balların yüksek ısıda ısıtılarak yapısı değiştiriliyor. Çok küçük filtrelerle filtre edilen ballarda bu kristalleşmeye engel olunuyor fakat balın doğal besin değeri de kayboluyor. “Ham bal” olarak tüketiciye sunulan ballarda ise ısıl işlem ve yüksek mikronda filtreleme yapılmadığından dolayı bu kristalleşme meydana geliyor. Peki kristalleşen balları nasıl yeniden sıvı hale getireceğiz? Elbette bunun tek yöntemi bala yüksek ısı uygulayıp yapısını bozmak değil… Benmari usulüyle kristalleşen balınızı yeniden sevdiğiniz dokuya ulaştırabilirsiniz. Bunun için balınızı cam kavanozunda 40-45 santigrat derece sıcaklıkta ısıtılmış suda bekletebilirsiniz. Balınızın yapısına göre değişen sürelerde yapılan bu benmari usulü ısıtma sonrasında balınız yeniden istediğiniz kıvama gelmiş olacak, balın doğal yapısına da zarar gelmeyecek. Benmari yöntemini dilediğiniz kadar tekrarlayabilir, balınızı güvenle tüketebilirsiniz. #NeYediğiniziBilin

♬ Gıda Dedektifi – orijinal ses – Gıda Dedektifi

Peki kristalleşen balları nasıl yeniden sıvı hale getireceğiz? Elbette bunun tek yöntemi bala yüksek ısı uygulayıp yapısını bozmak değil… Benmari usulüyle kristalleşen balınızı yeniden sevdiğiniz dokuya ulaştırabilirsiniz.
Bunun için balınızı cam kavanozunda 40-45 santigrat derece sıcaklıkta ısıtılmış suda bekletebilirsiniz. Balınızın yapısına göre değişen sürelerde yapılan bu benmari usulü ısıtma sonrasında balınız yeniden istediğiniz kıvama gelmiş olacak, balın doğal yapısına da zarar gelmeyecek.
Benmari yöntemini dilediğiniz kadar tekrarlayabilir, balınızı güvenle tüketebilirsiniz.
#NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri