İlave Şekersiz, Özel İnceleme, Peynir, Sponsorlu İçerik

Carrefour Tam Yağlı Taze Sepet Peyniri


Ülkemizdeki zengin peynir çeşitliliğinin özellikle Ege bölgesindeki yansımalarından biri olan sepet peynirini bugün Carrefour markalı Sepet Peyniri üzerinden inceleyeceğiz. Ürün 250 gr’lık paketlerde satışa sunuluyor. Private label yani özel marka olarak fason olarak üretilen ürünün etiketinde üretici firma olarak Duranlar Süt Sanayi ismi açıkça görülürken, ürünün Burdur’da üretildiği anlaşılıyor.Genellikle Ege Bölgesi’nde ve başta Balıkesir olmak üzere çeşitli illerde yöresel olarak üretilen sepet peyniri yarı-sert türde bir peynirdir. Yöresel haliyle bölgeden bölgeye değişmekle birlikte inek sütü veya inek sütü, keçi sütü ve koyun sütünün karışımıyla üretilen peynirin herhangi bir coğrafi işaret tescili ya da üretimine dair tescilli bir içeriği bulunmamaktadır. Ürün içeriği baktığımızda ürünün “tam yağlı taze peynir” kategorisinde olduğunu görüyoruz. Kuru maddede kütlece en az %45 oranında süt yağı içeren üründe tam yağlı pastörize inek sütünün yanında peynir mayası ve tuz haricinde herhangi bir bileşen bulunmuyor.

Üründe koruyucu katkı maddesi veya türevleri yer almazken, ürün “kalsiyum kaynağıdır” vurgusuyla dikkat çekiyor. Bazı süt ve süt ürünlerinde besin değerleri tablosunda kalsiyum değerini göremezken, bu üründe kalsiyum değeri tüketiciye beyan ediliyor. Buna göre ürün 100 gr’da 714 mg gibi yüksek oranda kalsiyum içerirken, bu da 45 gr’lık tek porsiyon üründe 321 mg kalsiyum demek oluyor.Ürün ayrıca sütten gelen yağ ve protein açısından da zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Ürün içeriğinde 100 gr’da 23,5 gr yağ ve 27,2 gr protein yer alıyor. Bu da 45 gr’lık tek porsiyon Carrefour Sepet Peyniri’nde 10,6 gr yağ ve 12,2 gr protein içerdiği anlamına geliyor. Son olarak tuz ilavesi bulunan ürünün içeriğinde 100 gr’da 2,4 gr tuz bulunurken, bu da 45 gr’lık tek porsiyonda 1,1 gr tuz içeriğini gösteriyor. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Peynir mayası, Tuz
🔎Carrefour Tam Yağlı Taze Sepet Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 147 kcal
👉Karbonhidrat 0,7 gr
👉Yağ 10,6 gr
👉Protein 12,2 gr
👉Tuz 1,1 gr
👉Kalsiyum 321 mg
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (45 gr) ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri