Hazır Yemek

Knorr Tavuk Suyuna Cennet Çorbası Toz Karışımı


Daha önce farklı çeşitleriin incelediğimiz Knorr markalı toz çorba karışımı ürünlerinden Tavuk Suyuna Cennet Çorbası çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 76 gr’lık paketlerde satışa sunuluyor ve tek paket ile 4 kişilik çorba hazırlanıyor. Hazırlama talimatlarına bakıldığında tek paket toz karışıma 5 su bardağı yani 1 litre su eklenerek kaynatılıp karıştırılıyor. Ürün ambalajında “sürdürülebilir soğan” ve “Anadolu’da yetişmiş mısır unuyla” ifadeleri yer alıyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Mısır unu, Kurutulmuş patates ve Nişasta bulunduğu görülüyor. Üründe %39 oranında mısır unu bulunurken, kurutulmuş patates oranı ise %14 olarak beyan ediliyor. Bu da ürünün %53 oranında mısır unu ve patatesten ibaret olduğunu gösteriyor. Üründe 3. sırada yer alan nişastanın çeşidi ise beyan edilmiyor. Diğer yandan ürün bu temel bileşenlerin yanında yağ tozu içeriğiyle dikkat çekiyor. Üründe yağ tozu olarak beyan edilen karışım içeriğinde ise ilk sırada palm yağının ardından glikoz şurubu ve süt proteini bulunduğu görülüyor.

Üründe tuz, şeker, aroma vericiler ve MSG ile benzer etkisiyle bilinen fakat doğal kaynaklardan elde edilen maya özütü bulunuyor. Üründeki “aroma vericiler” başlığı altında eklenen kimyasalların içeriğine rastlanmıyor. Buna göre üründe “tavuk suyu aroması” ya da “tavuk aroması” gibi bileşenlerin olup olmadığı anlaşılmıyor. Diğer yandan “Tavuk suyuna” vurgusuyla satışa sunulan üründe %3,2 oranında soğanın yanında %0,4 yani binde 4 oranında tavuk yağı ve %0,05 yani onbinde 5 oranında kurutulmuş öğütülmüş tavuk eti olduğu anlaşılıyor. Buna göre 76 gr’lık ürünün tek paketinde sadece 0,38 gr yani 1 gramın üçte biri düzeyinde tavuk eti bulunuyor.Bu haliyle su ilavesiyle 4 kişilik çorba hazırlanan ürün tek paketinde 381 kcal enerji veriyor. Ürünün tek paketinde 66 gr karbonhidratın yanında 4,9 gr lif bulunuyor. Üründe ayrıca 9 gr yağ ve 7,4 gr protein yer alıyor. Dikkat çekici bir oran olarak, ürünün tek paketinde tam 9,3 gr tuz bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Buna göre tek paket ürünün dört porsiyona ayrılmasıyla tek kişiye düşen tuz miktarının 2,3 gr olacağını belirtelim. Üründe koruyucu katkı maddeleri, aroma arttırıcı monosodyum glutamat veya türevleri ile bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin🔍İçindekiler: Mısır unu (%39), Kurutulmuş patates (%14), Nişasta, Yağ tozu [Bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Süt proteini], İyotlu tuz, İrmik, Kurutulmuş öğütülmüş soğan (%3,2), Şeker, Aroma vericiler, Maya özütü, Bitkisel yağ (Palm), Tavuk yağı (%0,4), Kurutulmuş öğütülmüş tavuk eti (%0,05), Kurutulmuş öğütülmüş pırasa, Karabiber, Sarımsak, Limon suyu tozu, Zerdeçal, Kimyon
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü içerir. İz miktarda gluten, yumurta, hardal, soya, badem, fındık, kereviz, Antep fıstığı ve susam içerebilir.
🔍Knorr Tavuk Suyuna Cennet Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 381 kcal
👉Karbonhidrat 66 gr
👉Yağ 9 gr
👉Protein 7,4 gr
👉Lif 4,9 gr
👉Tuz 9,3 gr
📌Not: Besin Değerleri tek paket (76 gr) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri