Dondurulmuş Gıda, Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

Çiğköftem Kıymalı İçli Köfte


Çiğköftem mağazalarında çiğ köfte haricinde satışa sunulan ürünlerden kıymalı içli köfte ürününü inceleyeceğiz. Ürün tüketime hazır şekilde tekli olarak mağazalarda satılırken, ayrıca dondurulmuş paketleriyle 6’lı olarak da satışa sunuluyor. Ürünün dondurulmuş haliyle bir yıl raf ömrü bulunmakta olup, içeriğinde herhangi bir koruyucu katkı maddesi bulunmuyor.Ürün içeriğine baktığımızda temelde hamur malzemesi ve dolgu malzemesinden oluştuğunu görüyoruz. Ürünün hamur malzemesi içeriğinde sırasıyla; Bulgur, İrmik ve prejelatinize buğday unu bulunuyor. Oransal dağılımı verilmeyen bu içerikler haricinde tuz ve pul biber dışında herhangi bir bileşen ya da katkı maddesi yer almıyor. Dikkat çeken bileşenlerden Prejelatinize buğday ununun varlığı içli köftenin hamur malzemesine kendine özgü dokuyu veriyor. Dikkat çeken bu bileşenin buğdaydaki nişastanın buhar veya sıcak su yoluyla moleküler yapısının jelatinleşmesini sağlayarak gerçekleştirildiğini söyleyelim.Ürünün dolgu malzemesine bakıldığındaysa ilk sırada %11,9 oranında dana kıyma olduğunu görüyoruz. Üründe dana kıyma haricinde soya ilavesi olduğunu da göze çarpıyor fakat üründeki soya oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Bu haliyle üründeki protein oranının bir kısmı buğdaydaki glutenden, bir kısmı dana kıymadan ve bir kısmı da soyadan gelmektedir. Diğer yandan ürünün dolgu malzemesinde hayvansal ve bitkisel yağlar bir arada bulunuyor. Bu haliyle içli köftenin dolgusunda hayvansal yağlar olarak kuyruk yağı, kavram yağı ve tereyağı ile bitkisel yağ olarak ayçiçek yağı bulunduğunu görüyoruz. Dolgu malzemesinde ayrıca ceviz, susam ve baharat karışımı bulunuyor. Baharat karışımının içeriği ise içerik kısmında tek tek sıralanıyor.

Üründe aroma verici herhangi bir bileşene rastlanmazken, kimyasal aroma arttırıcı olarak kullanılan katkı maddesi Monosodyum Glutamat ve türevleri de yer almıyor.
Ürün bu haliyle 75 gr’lık tek adette 210 kcal enerji veriyor. Ürünün tek adedinde 22,5 gr karbonhidratın yanında 12 gr lif bulunuyor. İçerdiği bulgur ve irmiğin etkisiyle lif oranı hayli yüksek olan ürün bu haliyle kan şekerini hızla yükseltmeyen ve kısa sürede acıktırmayan, tok tutan bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Ürünün tek adedinde ayrıca 14,1 gr yağ ve 8,5 gr protein bulunurken, ayrıca tek adette 1,1 gr tuz bulunduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin🔍İçindekiler: Hamur malzemesi (Bulgur, İrmik, Prejelatinize buğday unu, Tuz, Pul biber), Dolgu malzemesi [Dana kıyma (%11,9), Soğan, Soya, Hayvansal yağ (Kuyruk yağı, Kavram yağı), Bitkisel yağ (Ayçiçek), Ceviz, Susam, Tereyağı, Baharat karışımı (Pul biber, İsot, Tuz, Kurutulmuş soğan, Tatlı kırmızı biber, Karabiber, Kimyon, Kişnik, Yenibahar, Zencefil), Tuz, Kırmızı pul biber, Kimyon, Karabiber
💉Alerjen Uyarı: Gluten, soya, ceviz, susam ve süt ürünü içerir. İz miktarda kereviz içerebilir.
🔍Çiğköftem Kıymalı İçli Köfte Besin Değerleri
👉Enerji 210 kcal
👉Karbonhidrat 22,5 gr
👉Yağ 14,1 gr
👉Protein 8,5 gr
👉Lif 12 gr
👉Tuz 1,1 gr
📌Not: Besin Değerleri tek adet (75 gr) köfte için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri