Salça ve Soslar

Doritos Dip Pas Hot Spicy


Genellikle gençlere yönelik reklam ve kampanyalarla dikkat çeken cips firmaları son dönemlerde farklı ürünleri de piyasaya sürmeye başladı. Bunlardan biri de Doritos markasıyla piyasaya sürülen Dip Pas ürünü. Ürün cipsin yanında tüketilmeye hazır soslarla satışa sunuluyor. Ürün içeriğinde cips paketinin yanı sıra; 40 gr.’lık sos yer alıyor. Paketten çıkan cipsin, bu soslara batırılarak yenmesi tavsiye ediliyor. Bu incelemede ürün paketinde yer alan Colorado Hot Spicy Dip Acılı Sos ürününü inceleyeceğiz.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Ayçiçek yağı, Su ve Glikoz-fruktoz şurubu yer alıyor. Üründe ayrıca %2,5 oranında hardal sosu yer alıyor fakat bu sosun tamamı hardaldan ibaret değil. Öyle ki, %2,5 oranındaki bu sos içeriğinde %19 oranında hardal tohumu yer alıyor – ki bu da üründe %0,47 yani binde 4,7 oranında hardal tohumu bulunduğunu gösteriyor. Hardal sosu içeriğinde ayrıca sirke, tuz, şeker ve baharat bulunuyor. Acı sos olarak satılan ürün içeriğinde %0,4 yani binde 4 oranında acı pul biber yer alıyor. Üründe ayrıca pastörize yumurta sarısı, Limon suyu konsantresi ve baharat yer alıyor. Üründeki baharat içeriği beyan edilmezken, MSG ile benzer etkilere sebep olduğu bilinen maya ekstraktı yanı sıra; içeriği ve çeşitleri bilinmeyen aroma vericiler yer alıyor.

Üründeki bu bileşenlerin yanı sıra çeşitli katkı maddeleri yer alıyor. Buna göre ürün asitlik düzenleyiciler, koruyucular, kıvam arttırıcılar, antioksidan kimyasallar yer alıyor. İlginç bir detay, üründeki asitlik düzenleyiciler içerikte beyan edilirken Sitrik asit yanında E507 katkı koduyla belirtilen bir bileşen dikkat çekiyor. Sitrik asit gibi açıkça beyan edilmeyen bu bileşene baktığımızda halk arasında tuz ruhu olarak bilinen hidroklorik asit olduğunu görüyoruz. Bunun açıkça beyan edilmemesi, E kodu yazılarak geçiştirilmesi ise tesadüf gibi görünmüyor. Öyle ki, üründe E koduyla belirtilen başka bir bileşen yer almıyor. Ürün bunun yanında koruyucu olarak potasyum sorbat ve sodyum benzoat, renklendirici olarak paprika ekstraktı ve antioksidan olarak EDTA kısaltmasıyla bilinen Etilendiamin tetraasetik asit isimli kimyasal yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Ayçiçek yağı, Su, Glikoz-fruktoz şurubu, Hardal sosu (%2,5)[Su, Hardal tohumu (%19), Sirke, Tuz, Şeker, Baharat], Sirke, Modifiye mısır nişastası, Şeker, Yoğurt, Tuz, Pastörize Yumurta sarısı, Acı pul biber (%0,4), Baharat, Limon suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit, Hidroklorik asit), Aroma vericiler, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Maya ekstraktı, Acı biber ekstraktı, Antioksidan (EDTA)
🔎Colorado Hot Spicy Dip Acılı Sos Besin Değerleri
👉Enerji 82 kcal
👉Şeker 1,6 gr.
👉Yağ 8,1 gr.
👉Protein 0,1 gr.
👉Lif 0,1 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri