Gündem Özel

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde 2 bin 800 kişilik enflasyon timi kuruldu!


Yaşanan ekonomik sürecin etkisiyle market raflarında artan fiyatlara karşı hükümetin dikkat çeken politikaları devam ediyor. Son olarak geçen hafta açıklanan KDV indiriminin ardından bu indirimi raflara yansıtmayan ve “enflasyonla mücadele eksik kalan” işletmeleri denetlemek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Enflasyon timi kurulduğu açıklandı. Buna göre her biri 2 vergi müfettişi ile 2 gelir uzmanından oluşan timler temel tüketim ürünlerine ilişkin ülkenin dört bir yanında günde 2 bin adrese gidecek.

Enflasyon timleri, toptan satış, üretim ve perakende satışta kendi aralarında zam yapıp yapmadığını, KDV indirimlerini denetliyor. Stokçuluk, 1 ay, 1 hafta önceki e-faturalar sistemden çekilerek ortalama alış fiyatları çıkarılıyor. Et, yumurta ve tavuk ürünlerinin fiyatı öncelikle incelenecek, üretim yeri açısından Balıkesir, Kayseri, Konya, gibi illerde de denetimler yoğunlaştırılacak.

Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri kapsamında oluşturulan enflasyon timleri sahaya indi. Enflasyon timi bin 400 vergi müfettişi, bin 400’ü de gelir uzmanı olmak üzere 2 bin 800 kişiden oluşuyor. Yaklaşık 500 kişilik ekip ise denetimlerin yüzde 40’ının yapıldığı İstanbul’da görev yapıyor. Enflasyon timleri, “gıda, otomotiv, elektrikli ev aletleri, inşaat ve yapı malzemeleri, tekstil” başta olmak üzere 35 faaliyet alanında denetim yürütüyor. Vergi müfettişleri, gelir uzmanlarından oluşan enflasyon timleri KDV fiyatlarındaki değişiklikleri yerinde incelerken, raflarla birlikte alım, satım fiyatları da karşılaştırılıyor.

Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurulu’nca ortak yürütülen denetimler kapsamında 17 Ocak-16 Şubat arasında 10 bin 366 adrese gidildi, denetlenen mükellef sayısı 7 bine yaklaştı. Gıda sektöründe 2 bin 600 adrese gidildi. Denetlenene 2 bine yakın mükellef, yumurta, süt ürünleri, et toptancıları, dondurulmuş gıda, kuru bakliyat, un ve unlu mamuller, yaş sebze ve meyvenin içinde olduğu gıda grubunda oldu. Denetimlerde üretici tarafında fazla stok olup olmadığı kontrol ediliyor. Gıda sektöründeki firmalardan depolama yapmayanlara, satışını yaptıkları ürünleri direk üreticiden alıp müşteriye teslim edip etmedikleri soruluyor. KDV’si yüzde 8’den 1’e düşürülen ürünlere yönelik düzenlenen satış faturalında bu düzenlemeye uyulup uyulmadığına bakılıyor. Bu ürünlerin KDV oranındaki değişiklik öncesi ve sonrası satış fiyatları belirleniyor.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri