Dondurulmuş Gıda

Köfteci Ramiz Dana Köfte


Manisa’nın Akhisar ilçesinde başlayan süreçte bugün Türkiye’nin birçok farklı ilinde köfte restoranları olan Köfteci Ramiz markasıyla satılan köftelere market reyonlarında rastladık. Ürünler dondurulmuş olarak 500 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün Ramiz Restoran İşletmeleri ve Gıda San. Tic. A.Ş. tarafından Akhisar/Manisa’da üretildiğini anlıyoruz. Tek pakette 15 adet köfte yer alırken, köftelerin tanesinin 33 grama denk geldiğini söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Dana eti ve yağı, Ekmek kırıntısı ve Soğan olduğunu görüyoruz. Ürünün temel bileşenlerinden evde yapılan köftelere benzer nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Öyle ki, bu üç bileşenin yanında üründe tuz, sodyum bikarbonat yani kabartma tozu ile askorbik asit yani limon tuzu yer alıyor. Ürün halihazırda dondurulmuş olarak satıldığından koruyucu bulunmazken, üründe kıvam arttırıcı veya aroma arttırıcı maddeleri bulunmuyor. Ürünün ambalajında saklama koşullarının -18 derece orijinal ambalajı açılmadığı sürece geçerli olduğu yazarken, etiket üzerinden üretim tarihi ile son tüketim tarihi arasındaki sürenin 1 yıl olduğunu görüyoruz. Ürünün çözündürme işleminin +2 ila +4 derecede yani buzdolabının normal bölmesinde yapılması önerilirken, ürünün mangalda kömür ateşinde ya da elektrikli ızgarada pişirilmesi tavsiye ediliyor. Ürünün bu haliyle tavada yağda pişirilmesi önerilmiyor.

Ürün içeriğinden yola çıkarak besin değerlerine baktığımızdaysa aslında evde yapıp, tükettiğimiz köftenin de yaklaşık besin değerlerini de görmüş oluyoruz. 100 gr. ürün toplamda 251 kcal enerji verirken, 19,2 gr. yağ, 2,7 gr. karbonhidrat ve 16,7 gr. protein içerdiğini anlıyoruz. Ürünün 100 gramında ayrıca 1,6 gr. tuz bulunuyor. Bu haliyle tek porsiyon olarak kabul edebileceğimiz 4 adet köfte tüketildiğinde toplam 331 kcal enerji alınıyor. Ürün 4 adet köftelik tek porsiyonda 25,3 gr. yağ ve 22 gr. protein içeriyor. Üründen alınan kalorinin %27’lik kısmı proteinden geliyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda 2,1 gr. tuz bulunuyor. Üründe sadece ekmek kırıntılarından gelen 3,6 gr. karbonhidrat yer alırken, üründeki lif oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Son olarak ürünün besin değerlerinin yağ ilave edilmeden, sadece dana eti ve yağından gelen yağ miktarıyla hesaplandığını söylemek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Dana eti ve yağı, Ekmek kırıntısı [Maya, Su, Tuz], Soğan, Tuz, Sodyum bikarbonat, Askorbik asit
🔎Ramiz Izgara Köfte Besin Değerleri
👉Enerji 331 kcal
👉Karbonhidrat 3,6 gr.
👉Yağ 25,3 gr.
👉Protein 22 gr.
👉Tuz 2,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 4 adet köfte (132 gr.) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri